تعمیر و سرویس کولر گازی، امروزه از جمله خدماتی است که مردم هر ساله به‌ خصوص در فصل تابستان‌ از آن استفاده می کنند؛ در نتیجه تعمیر کار و سرویس کار کولر گازی نیز جزو نیازمندی های  مردم محسوب می شود. درصد کمتری از مردم هستند که در خانه یا محل کار خود از کولر های آبی استفاده می کنند. همان‌ طور که می ‌دانید، تعمیر کولر های گازی و اسپلیت هزینه‌ کمتری نسبت به کولر های آبی دارند زیرا نسبت به کولر های آبی از کارایی بیشتری برخوردار می باشند و کم پیش آمده که خرابی برای آن ‌ها به وجود آید.
اما مسئله مهمی که شاید کسی به آن توجه نکند این است که تعمیر کولر گازی و اسپلیت برخلاف کولر های آبی نیازمند تخصص بیشتری است. بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید، می بایست تعمیر کولر گازی خود را به یک متخصص باتجربه بسپارید.

مجموعه اسپیلت پرو بستری را فراهم نموده تا شما بتوانید در سریع ترین زمان و با کم ترین قیمت به متخصصین باتجربه دسترسی داشته باشید؛ در واقع ما سعی داریم که ارتباط شما با متخصصین کولر راحت تر و سریع تر انجام شود. شما می ‌توانید تعمیر و سرویس کولر گازی خود را با اطمینان کامل به سرویس کار کولر گازی ما بسپارید.

چرا سرویس کولر گازی مهم است؟

کولر های گازی و سیستم ‌های سرمایشی عمر زیادی ندارند اما به این معنا نیست که شما نتوانید برای مدت زمان طولانی از این دستگاه استفاده کنید. در واقع شما با انجام سرویس ‌های دوره ای کولر گازی از خراب شدن کولر جلوگیری خواهد کرد.
وقتی سیستم مشکلی نداشته باشد مسلما دستگاه تا چندین سال قابلیت استفاده خواهند داشت در نتیجه با توجه به مواردی که گفته شد؛ شما با سرویس کولر گازی عمر دستگاه را بیشتر می نمایید و از خسارت ‌های احتمالی که به کولر گازی ممکن است وارد شود نیز جلوگیری کرده اید.
در سرتاسر دنیا امری عادی و لازم است که خریدار بعد از خرید کولر گازی، نسبت به سرویس آن برنامه ریزی داشته باشد. ولی متاسفانه در ایران این موضوع برای مشتریان اصلا اهمیت چندانی ندارد و حاضر نیستند برای جلوگیری از خسارت کولر گازی در آینده و افزایش عمر آن، هزینه ای کنند.

دستگاه باید در دوره ‌های منظم توسط یک سرویس کاری کولر گازی باتجربه و حرفه ای، سرویس دهی شود. برای اینکه از سلامت دستگاه مطمئن باشید می بایست هر شش ماه یکبار کولر گازی سرویس نمایید و اگر تنها سالی یکبار سرویس کولر گازی را انجام دهید، هیچ تضمینی در سالم ماندن آن وجود نخواهد داشت.

سرویس کار کولر گازی
سرویس کار کولر گازی

کدام یک از مشکلات کولر گازی با سرویس کولر گازی برطرف خواهد شد؟

تعدادی از مشکلات کولر گازی که معمولا توسط سرویس کار کولر گازی با انجام برخی سرویس ها از بین می ‌روند، عبارتند از:

  • کار نکردن کمپرسور با اینکه کولرگازی روشن است
  • روشن نشدن کولر گازی
  • گرم بودن هوای خروجی از کولر گازی
  • تولید صدای ناهنجار کولر گازی
  • ظاهر شدن ارور روی پنل کولر گازی

سرویس اسپلیت و کولر گازی شامل چه مواردی می ‌شود؟

در سرویس کولر گازی باید هم پنل داخلی و هم پنل خارجی اسپلیت سرویس شوند. برای این کار، سرویس کار کولر گازی باید موارد زیر را انجام دهد.

سرویس پنل داخلی اسپلیت
1. شستشو یا تعویض فیلتر

می توان گفت تمیز کردن فیلتر هوا، درواقع مهم ‌ترین کاری است که در سرویس کولر گازی انجام می ‌شود. در ابتدا سرویس کار کولر گازی باید پنل داخلی را باز نموده و سپس فیلتر هوا را خارج کرده و بررسی کند. در برخی موارد تنها با یک شستشو ساده فیلتر تمیز می گردد و مانع ی برای خروج باد از کولر نمی ‌شود. ولی اگر عمر فیلتر به اتمام رسیده باشد، باید فیلتر کولر گازی را تعویض نمود.

سرویس کار کولر گازی
سرویس کار کولر گازی
2. بررسی مسیر خروجی آب کولر گازی

برای جلوگیری از نشت آب از پنل داخلی اسپلیت، می بایست مسیر خروج آب و ناودانی کولر گازی بررسی گردند. زمانیکه هوا توسط کولر گازی مکش می شود، گرد و خاک و پرز ها وارد اسپلیت خواهند شد و ترکیب آن ها با رطوبت کولر؛ باعث بسته شدن خروجی آب کولر می ‌شود.

3. تمیز کردن کویل کولر گازی

تمیز کردن کویل کولر گازی نیز یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که باید در زمان سرویس کولر گازی انجام شود. زیرا کثیفی فیلترها با گرد و غبار، مانع از پرتاب پر قدرت باد می‌شود. تنها راه حلی که می‌توانید برای این مشکل به کار گیرید، سرویس کولر گازی و تمیز کردن به موقع فیلترها است.

4. تمیز کردن سنسور یا ترموستات کولر گازی

وظیفه قطع و وصل نمودن برق و متعادل نگه داشتن دمای کولر گازی، تماما به عهده سنسور یا ترموستات آن می باشد. اطمینان حاصل کردن از درست عمل نمودن این قطعه و همچنین تمیزی آن یکی از خدمات سرویس کولر گازی است. در صورتیکه در هنگام سرویس مشخص شود؛ ترموستات کولر گازی خراب شده حتما باید آن را تعویض نمایید.

سرویس پنل خارجی اسپلیت
1. بررسی وجود نشتی گاز

لوله ‌های مسی کندانسور، در هنگام سرویس کولر گازی حتما باید برای نشت گاز مبرد چک شوند. بغیر از تاثیری که کمبود گاز در کیفیت عملکرد کولر خواهد داشت، تنفس این گاز برای انسان شدیدا خطرناک است.

2. کنترل گاز کولرگازی

بعد از اینکه سوراخ نبودن لوله مویی بررسی شد، می بایست میزان گاز کولر چک شده و در صورت کم بودن آن؛ می ‌توان گفت علت یخ زدگی قطعات و یا خنک نبودن باد کولر گازی این مسئله بوده است.

3. شستشوی فین‌ های کولر گازی

اگر در هنگام تمیزی این قطعه، فین‌ ها خم شوند، عملکرد کولر گازی افت خواهد کرد و دستگاه کارایی خود را از دست می دهد به همین دلیل؛ شستشوی فین پنل بیرونی کولر گازی باید توسط سرویس کار کولر گازی انجام شود.

4. نظافت جعبه برق پنل کولر گازی

پس از اتمام مراحل بالا، جعبه برق که در کنار فین قرار گرفته است نیز باید بررسی شود. ابتدا بهتر است جعبه برق پنل را تمییز نموده و سپس همه سیم ‌ها و اتصالات را چک کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست